Stáže na Ukrajině a v Rusku (Moskva)

Logo_Ceska_centraStáže v Českém centru na Ukrajině
a v Rusku (Moskva)

VÝUKA ČESKÉHO JAZYKA

Česká centra prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli a propagují Českou republiku ve světě. Působí jako síť prostřednictvím 22 českých center v zahraničí na třech kontinentech. Jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí České republiky pro prezentaci země.

FF UK uzavřela v r. 2016 s Českými centry smlouvu o spolupráci při organizaci praktických stáží na Ukrajině, a to na podobné bázi, jako jsou praktické stáže Erasmus+ (ty jsou omezeny na země Evropské unie). České centrum na Ukrajině tak ve spolupráci s ÚČJTK FF UK vyhlašuje pravidelně od roku 2015 výběrové řízení na obsazení několika míst pro praktické stáže zaměřené na výuku češtiny jako cizího jazyka, a to vždy na období polovina ledna až dubna, polovina dubna až července, polovina září až prosince, případně na letní intenzivní kurz (polovina července až srpna). Vždy se jedná o pobyty max. tříměsíční (při nichž není vízová povinnost) Studenti jsou převážně mladí Ukrajinci s velkým zájmem o studium či práci v ČR. ÚČJTK od ledna 2016 vysílá na tyto stáže vybrané kandidáty, v případě zájmu o reference se obraťte na R. Dittmanna. Výběrové řízení probíhá na ÚČJTK v jednou ročně v květnu na celý následující akademický rok (tj. na pobyty od poloviny září do poloviny prosince, od poloviny ledna do poloviny dubna, od poloviny dubna do poloviny července), a to za účasti pracovníka Českých center.

Výuková centra se nacházejí v Kyjevě, Dněpropetrovsku, Lvově, Charkově, Ivanovo-Frankivsku a Vinnici. Od roku 2017 vysílá ÚČJTK stážisty také do Českého centra v Moskvě, konkurz probíhá ve stejný termín jako pro stáže na Ukrajině.

INFORMACE K PODOBĚ STÁŽÍ

Náplň stáže:

• výuka češtiny jako cizího jazyka v kurzech A1 – B2 (cca 20h týdně)
  • příprava na výuku, vyhodnocování testů a domácích úkolů
  • možnost podílet se na kulturních aktivitách centra v dané oblasti (filmové večery, koncerty, výstavy)

Požadavky:

• výborná znalost českého jazyka, znalost ukrajinštiny nebo ruštiny výhodou
  • pedagogické předpoklady pro výuku, předchozí pedagogická praxe výhodou
  • samostatnost, spolehlivost, komunikativnost, organizační schopnosti

Stážistům nabízíme:

• plné uhrazení cestovních výloh, ubytování zdarma a pokrytí základních životních nákladů
  • kontakt s kulturními organizacemi a umělci z České republiky a Ukrajiny
  • metodické zaškolení – ve spolupráci s ÚJOP UK (modulový přípravný seminář s další průběžnou metodickou podporou)
  • stážistům bude stáž uznána kreditově stejně jako v případě praktických stáží v rámci programu Erasmus+

Kritéria výběrového řízení:

• strukturovaný životopis
  • motivační dopis – uveďte studijní kombinaci, rok studia, tři preferované destinace (např. 1. Kyjev, 2. Charkov, 3. Lvov) a preferovanou dobu pobytu (1. termín polovina září až prosince, 2. termín polovina ledna až dubna, 3. termín polovina dubna až července)
  • reference o dosavadních pedagogických zkušenostech studenta (výhodou)
  • materiály uchazečů budou přeposlány i koordinátorce za Česká centra, která se bude účastnit i výběrového řízení

Dokumenty k výběrovému řízení zasílejte na adresu robert.dittmann@ff.cuni.cz.

Kontaktní osoba:

Petra Landergott (landergott@czech.cz), telefon: +420 234 668 254, adresa: Česká centra, Václavské náměstí 816/49, Praha 1

Prezentace a video k činnosti Českých center: http://csbh.cz/node/1425

Kontaktní osoba pro administrativu na ÚČJTK FF UK: Robert Dittmann.

Po návratu ze stáže je třeba zajistit zápis atestace do SIS, jinak může hrozit nutnost vrátit stipendium. Atestaci zapisuje dr. Kateřina Šormová.

Zkušenosti ze stáží na Ukrajině
Zdenka Holoubková Dněpropetrovsk
Bára Janáková Lvov
Anna Marklová Dněpropetrovsk