Ivana Bozděchová na konferenci Komise pro slovanskou slovotvorbu v Sofii

Ve dnech 12.–15. května 2026 se doc. PhDr. Ivana Bozděchová, CSc., zúčastnila 24. mezinárodní konference Komise pro slovanskou slovotvorbu při Mezinárodním komitétu slavistů, která se konala na Univerzitě sv. Klimenta Ohridského v Sofii v Bulharsku, a to na téma Slovotvorba ve slovanských jazycích – aktuální problémy a perspektivy. Na konferenci se sešli lingvisté ze 14 (evropských) zemí. Jako dlouholetá členka Komise se doc. Bozděchová aktivně zúčastnila zasedání Komise i odborného programu konference, předsedala několika sekcím a přednesla referát na téma Sporné aspekty klasifikace přejímek z angličtiny.

Během pobytu také navštívila výuku češtiny na Univerzitě sv. Klimenta Ohridského, setkala se se studenty bohemistiky i vyučujícími češtiny a diskutovala o perspektivách další spolupráce zejména s doc. M. Mladenovou, lektorkou Mgr. P. Zlámanou a také s doc. C. Avramovou, členkou Komise a hlavní organizátorkou konference. Ta při jejím zahájení mj. uvedla, že termín konání nebyl zvolen náhodně, ale cíleně mezi dvěma svátky – 11. květnem a 24. květnem, spojenými se slovem a poznáním. 24. května slaví Bulharsko Den svatých Cyrila a Metoděje, Den bulharské abecedy, vzdělání a kultury jako oslavu vzniku hlaholice, kterou vytvořili slovanští věrozvěstové, a jako ocenění celosvětovému přínosu své kultury a vzdělanosti.