Termín pro přihlašování k BZK v SIS (obhajoba je jednou z částí BZK) | Termín pro odevzdání bakalářských prací |
Kontrola plnění studijních povinností před BZK | Obhajoby bakalářských prací | Ústní část BZK |
4. 12. 2024 | 29. 12. 2024 (do 23:59 v SIS) | 8. 1. 2025 | 27. 1. 2025 | 28. a 29. 1. 2025 |
7. 5. 2025 | 7. 5. 2025 (do 23:59 v SIS) | 28. 5. 2025 | 9. 6. 2025 | 10. a 11. 6. 2025 |
8. 7. 2025 | 23. 7. 2025 (do 23:59 v SIS) | 12. 8. 2025 | 2. 9. 2025 | 3. a 4. 9. 2025 |
Pozdější termíny odevzdání bakalářské práce ÚČJTK nepovoluje.
Odevzdávání tištěných výtisků bakalářských prací bylo zrušeno.
Studenti odevzdávají pouze elektronické verze do SIS.
K BZK se student přihlašuje pouze prostřednictvím SIS. Návod k elektronickému přihlašování je k dispozici zde.
Bakalářská zkouška je vedena v češtině a má tři samostatné části:
Jednotlivé části BZK lze absolvovat odděleně (student se v SIS přihlásí pouze k té části BZK, kterou má v úmyslu v daném termínu vykonat). Při neúspěšném absolvování určité části BZK student při dalším pokusu opakuje jen tuto část; části, které složil úspěšně, již znovu neskládá.
Seznam literatury student odevzdává v den zkoušení přímo státnicové komisi. Seznam by měl být rozdělen podle jazykovědných disciplín (lexikologie a slovotvorba – morfologie – syntax – stylistika a nauka o textu – dějiny češtiny; případně další kategorie dle studentova odborného zaměření). Z každé disciplíny by měl seznam obsahovat minimálně 5 studií (může jít o studie povinně čtené v seminářích i o jiné odborné texty), mimoto by měl obsahovat i literaturu prostudovanou k povinně volitelným jazykovým předmětům (v případě jednooborových studentů). Seznam doporučujeme s předstihem konzultovat se členy ústavu, kteří obvykle zkouší u BZK. Otázky se předem nestanovují.
Legenda o Jidášovi
Jan Blahoslav: Muzika (1569)
(Jedná se o příklad, u BZK se lze setkat s texty různých funkčních stylů a různých žánrů.)
Zadání
Pozorně si přečtěte zadaný text a vypracujte jeho komplexní lingvistickou charakteristiku. Zaměřte se přitom rovnoměrně na různé jazykové roviny – morfologii, syntax, slovotvorbu a lexikální sémantiku a stylistiku, přihlížejte také k pravopisu. Charakterizujte prostředky, kterými je daný text specifický. Nemusí jít nutně o prostředky nenoremní, spíše o prostředky, které jsou podstatné pro celkovou povahu daného textu, jsou strukturně výrazné či zajímavé. Jednotlivé dílčí poznatky dále usouvztažněte s komunikačními funkcemi textu, předpokládanými záměry autora atd. Jsou podle vás nalezené prostředky v souladu s danými funkcemi a záměry, nebo jim některé odporují? V charakteristice textu užívejte adekvátní odbornou terminologii.
Co s odpady větších než velkých rozměrů
Co je to velkoobjemový odpad? Je to ten druh našeho domácího odpadu, který je jaksi poněkud větších než malých rozměrů. Tímto druhem odpadu rozumíme například nábytek. Koberce. Linoleum. Ale i vany, umyvadla nebo záchodové mísy. Všechny tyto věci mají jedno společné: do klasických popelnic je prostě nenacpete. I když se najdou géniové, kteří to dokážou. Úplná elita je pak chytře postaví vedle popelnice, vyklopí někam do příkopu nebo pohodí jen tak pro radost všech ostatních.
Městské části a obecní úřady organizují svoz tohoto velkoobjemového odpadu. A mnohdy se stačí podívat buď na jejich internetové stránky. Anebo zadat do Googlu, seznamu nebo jiné chytré služby slova velkoobjemový odpad a místo vašeho bydliště. Nebo, máte-li tu odvahu, se dojít osobně zeptat na váš obecní úřad. Za odevzdání vašich velkoobjemových odpadů do kontejneru v rámci mobilního svozu nic neplatíte. Stejně tak při odevzdání do sběrného dvora v místě vašeho trvalého bydliště. Jen v Praze je nutné každý měsíc sesbírat a odvézt kolem 600 tun (!) tzv. velkoobjemového (nebo nadměrného, chcete-li) odpadu. Za rok se pak mimo popelnice a sběrné dvory vyskytne neuvěřitelných 7 tun převážně tohoto druhu odpadu. Tak to alespoň tvrdí zástupce Pražských služeb. Jistě, můžeme nad tím mávnout rukou. Ale v okamžiku, kdy je dotyčnému uložena pokuta, která může dosáhnout výše až 50 000,- Kč, je domáváno a je třeba se ovívat. Ano, padesát tisíc korun je strop pokuty, kterou lze za tento přestupek proti veřejnému pořádku uložit. Protože legislativa vidí vaši starou postel nebo lednici vlastně jako černou skládku.
[…](převzato z webu https://www.trideniodpadu.cz/velkoobjemovy-odpad, částečně kráceno)
Bakalářská zkouška je vedena v češtině. Její součástí jsou:
Ústní zkouška z jazyka se skládá z těchto složek:
Jednotlivé části BZK lze absolvovat odděleně (student se v SIS přihlásí pouze k té části BZK, kterou má v úmyslu v daném termínu vykonat). Při neúspěšném absolvování určité části BZK student při dalším pokusu opakuje jen tuto část; části, které složil úspěšně, již znovu neskládá.
V případě, že student koná BZK z jazyka, je třeba na sekretariát v den stanovený ve státnicových rozpisech odevzdat seznam prostudované odborné literatury z jazyka, roztříděný podle jazykovědných disciplín (lexikologie a slovotvorba – morfologie – syntax – stylistika a nauka o textu – dějiny češtiny). Z každé disciplíny by měl seznam obsahovat min. 5 studií (může jít o studie povinně čtené v seminářích i o jiné odborné texty), mimoto by měl obsahovat i literaturu prostudovanou k povinně volitelným jazykovým předmětům. Seznam doporučujeme s alespoň dvouměsíčním předstihem konzultovat se členy ústavu, kteří obvykle zkouší u BZK (starší státnicové rozpisy jsou k nalezení v aktualitách na webu ÚČJTK). Otázky se předem nestanovují.