Výsledky soutěže Student a věda – Lingvistika

V pondělí 29. dubna 2019 proběhlo v Kampusu Hybernská v pořadí již třetí fakultní kolo soutěže Student a věda – Lingvistika; záštitu nad ním i letos převzal děkan FF UK doc. PhDr. Michal Pullmann, Ph.D. Ten soutěž zahájil – stručně připomněl její poslání, načrtl krátkou retrospektivu do minulých ročníků a popřál všem letošním soutěžím zdar.

Do soutěže se přihlásilo šest studentů – čtyři z bakalářských studijních oborů a dva z navazujících magisterských oborů ze tří fakultních pracovišť – reprezentovali Ústav českého jazyka a teorie komunikace (3 studenti), Ústav anglického jazyka a didaktiky (2 studentky) a Fonetický ústav (1 studentka). Podle pravidel soutěže (shodných s pravidly celostátního kola) byly odevzdány soutěžní práce psané česky (tři) a anglicky (tři) a při soutěži byly prezentovány česky. Porotci hodnotili písemnou verzi prací, ústní prezentaci a odpovědi v diskuzi. V porotě zasedali představitelé sedmi lingvistických kateder / ústavů: PhDr. Robert Dittmann, Ph.D. (ÚČJTK), doc. Mirjam Fried, Ph.D. (LING), Mgr. Kateřina Romaševská, Ph.D. (KJBS), doc. PhDr. Petr Čermák, Ph.D. (ÚRS), Mgr. Pavel Šturm, Ph.D. (FÚ), Mgr. Ondřej Tichý, Ph.D. (ÚAJD) a doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D. (ÚJKN).

Po prezentaci a diskusi členové poroty konstatovali vysokou a vyrovnanou úroveň soutěžních prací. Po sečtení všech bodů byly vyhlášeny výsledky fakultního kola soutěže – umístění na prvních třech místech:

1. místo: HLEDÍKOVÁ Hana, 3. Bc. anglistika – amerikanistika / český jazyk a literatura, FÚ: Prosodic Phrasing in Good  Public Speakers in Czech and English

2. místo: MÜLLEROVÁ  Světlana, 1. NMgr. anglistika – amerikanistika, ÚAJD: The Collocations of Old English Adjectives and of Their Middle English Counterparts Borrowed from Old Norse (Kolokace staroanglických adjektiv a jejich protikladů ve střední angličtině přijatých ze staroseverštiny)

3. místo: GENSEROVÁ Barbora, 3. Bc. český jazyk a literatura / německý jazyk a literatura, ÚČJTK: Konstrukce nepotřebovat+ infinitiv ve významu ‚není nutné, abych‘

Tyto účastnice soutěže získávají finanční odměnu a jsou nominovány k účasti v celostátním kole soutěže; to se uskuteční v pondělí 13. května 2019 na FF UP v Olomouci v rámci 20. mezinárodního setkání mladých lingvistů (více viz Mladí lingvisté 2019).

Všem třem studentkám blahopřejeme a držíme palce k úspěšné reprezentaci FF UK v celostátním kole. Ostatním účastníkům soutěže děkujeme za účast. Ta jistě pro všechny znamená podnětnou motivací a užitečnou zkušenost pro další práci i studium. Poděkování patří také všem členům soutěžní poroty a organizačnímu týmu fakultního kola soutěže z Ústavu českého jazyka a teorie komunikace (o soutěži viz blíže https://studentaveda.ff.cuni.cz).

doc. PhDr. Ivana Bozděchová, CSc. (ÚČJTK), předsedkyně poroty